2013. április 15., hétfő

Kettő az egyben: mandulatej és mandulasajt

Nagyon szeretem a sajtokat. Az az egyetlen tejtermék, amiről nehéz lenne lemondani. És olyan sokféleképpen használható. De szerencsére egyrészt a kemény sajtokat megengedi a reális paleo, mivel ezekből a készítés során kikerül a tejsavó, ami a magas inzulinreakciót okozza, másrészt kutatom az alternatív megoldásokat. Így találtam egy nyers étel blogon ezt a mandulából készült sajt receptet.

Azért tetszik nagyon ez a megoldás, mert szerintem a boltokban kapható magtejek ára is elég borsos - főleg, ha azt vesszük, hogy házilag sokkal kevesebből is kihozható -, és most 20 dkg mandulából készül kb. 20 dkg sajt és 0,5 liter mandulatej. Én a Lidl-ben kapható, eleve hámozott és darált mandulát használtam, és kihagytam a sörélesztőpelyhet is. De legközelebb kipróbálom azzal is. Illetve az eredeti recept szerint egy teáskanál útifűmaghéjat tettem bele, de legközelebb többet teszek, mert szeretném, ha kicsit kevésbé lenne krémsajt jellege. És több, 0,5 liter vízben áztattam, hogy elég magtej is készüljön belőle. Illetve már ázik a napraforgómag, mert azzal is szeretném kipróbálni, meg persze kesudióval, meg mindenféle maggal, ami eszembe jut.

Kelleni fog:
20 dkg áztatott mandula
0,5 l víz
1 evőkanál inaktív sörélesztő pehely (elhagyható)
1 teáskanál utifűmaghéj (kipróbálom többel legközelebb)
1 kávéskanál só (én legalább kétszer ennyit tettem bele)
kakukkfű, bazsalikom, egy gerezd fokhagyma finomra reszelve
vagy 1 kis csokor snidling,
vagy 1 kis csokor petrezselyem 

a tej ízesítéséhez bármilyen paleo édesítő (sztívia, xilit, kókuszvirágcukor, zero xukor)
vanília és/vagy fahéj

A darált mandulát beáztattam, de nem volt türelmem kivárni az egy napot, így csak fél nap lett belőle. Utána simára turmixoltam még és elkezdtem leszűrni a magtejet. Amikor már csak a sűrű mandula maradt a szitában, akkor még hagytam egy fél órát állni és csöpögni, és persze nem bírtam ki, hogy még kevergetéssel rá ne segítsek. Ami alul maradt, abból az ízesítés után lesz a mandulatej és mehet a hűtőbe.
Ami a szűrőben maradt, az a sűrű tejföl, vagy inkább krémes túró állagú dolog, na abba kell tenni a fűszereket, sőt, borsot, meg az útifűmaghéjat. Utána és kis szilikon formákba tettem, de lehet egy nagyba is, akár porcelán tányérba is. Az a lényeg, hogy könnyen ki lehessen borítani egy tányérra. Aztán még éjszakára visszatettem a hűtőbe, hogy kicsit vághatóbb legyen. Reggelire nagyon finom, krémsajt jellegű dolog lett. A mandulatejet meg egyszerűen össze kell rázni, ha kettéválna a víz és a mandula. Azt még nem tudom, hogy lehet elkerülni. De finom lett.

2013. április 5., péntek

Izgalmas lecsó pácolt csirkemellel, avagy mire jó a lecsóbefőtt

Valahogy idén nem akar elkezdődni a tavasz. Egyszer már majdnem, de aztán mégsem. Én pedig már nagyon vágyom nem csak a tavasz. de a nyár ízeire. Ezért szeretem nagyon, hogy anyukám mindig eltesz a lekvárok mellett lecsót is. Nagyon mókásan néz ki. Alapvetően paprika és paradicsom van benne, amit csak rá kell dobni a hagymára, ízlés szerint fűszerezni és kész is. Nagyjából 5 perc alatt.

Persze nyáron lehet majd igazi, friss lecsóval is enni a pácolt csirkemellet, azaz legalább 12 órát, vagy többet pihentek a szeletek most fokhagymás, kakukkfüves, bazsalikomos olíva olajban.


Tehát, ami kell hozzá:
1 üveg lecsóbefőtt, vagy lecsó fél kiló paradicsomból és paprikából
1 nagy fej hagyma
én most ezeket a fűszereket használtam: só, bors, bazsalikom, kakukkfű, őrölt kaffír lime (ez a thai ételek szeretete miatt van mindig itthon, de elhagyható), füstölt paprika por (ezt mostanában láttam, hogy itthon is lehet kapni, nagyon kalandos fűszer, használjátok bátran)
4 tenyérnyi csirkemell

A hagymát libazsíron (vagy bármilyen más zsíron) megfonnyasztom, megy rá a lecsóbefőtt, a fűszerek, egyet rottyan és kész. A csirke szeleteket is libazsíron megsütöm. Tálalom és ehetünk is!